Gibson radzi: Jak utrzymac gitarę w dobrej kondycji?
2013-05-13

Każdy gitarzysta traktuje swój instrument bardzo osobiście i poświęca mu sporo czasu, zarówno podczas ćwiczeń jak i prac pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Gibson USA przygotował 10 porad i gotowych rozwiązań, pozwalających utrzymać instrument w idealnej kondycji:  1. Utrzymuj dobrą kondycję siodełka. Brud i zlepiony kurz, które gromadzą się w nacięciach siodełka mogą powodować zwiększenie oporu przesuwanej w nich struny. Prowadzi to do problemów z intonacją i trudności podczas strojenia gitary. Aby uniknąć tego typu kłopotów, używaj nici dentystycznej lub pilnika do czyszczenia rowków w siodełku.

 

  1. Utrzymuj podstrunnicę w dobrej kondycji. Możesz to zrobić używając oleju cytrynowego oraz czystej szmatki. Dzięki temu zwiększysz wygodę gry oraz zabezpieczysz wrażliwe, drewniane powierzchnie. Brudna podstrunnica redukuje szybkość gry oraz zmniejsza dynamikę i ogranicza Twoją artykulację.

 

  1. Wymiana strun: Nie pozwól doprowadzić do stanu w którym rdza i zabrudzenia zmuszają Cię do wymiany strun. Ustal sobie swój własny tryb wymiany po upływie założonej ilości ogranych godzin. Zużyte struny tracą swoją odpowiedź, ich brzmienie staje się matowe, przestają poprawnie stroić i oczywiście mają tendencje do pękania w najmniej oczekiwanym momencie.

 

  1. Czyszczenie i pielęgnacja korpusu: ta czynność nie wymaga niczego poza czystą szmatką oraz płynem typu Polish (do polerowania). Nałóż płyn i dokładnie poleruj korpus, pamiętając o trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie pomiędzy mostkiem i przetwornikami. Długo zalegający brud może zniszczyć wykończenie instrumentu oraz sprawi, że będzie się on lepić, zbierając jeszcze większą ilość kurzu z otoczenia. Lepkie powierzchnie nie pozwalają na wykonywanie szybkich ruchów, zmniejszając komfort gry i powodując szybsze zmęczenie mięśni i ścięgien. Obniżają płynność i swobodę gry. Unikaj stosowania domowych środków czystości do czyszczenia swojego instrumentu.

 

  1. Zamontuj straplocki: Nie pozwól aby twój ukochany instrument zerwał się z pasa podczas koncertu i uszkodził uderzając o deski sceny. Stosując straplocki znacznie zmniejszasz (a właściwie całkowicie eliminujesz) prawdopodobieństwo upadku instrumentu, uszkodzenia gniazda wejściowego bądź zniszczenia lakieru.

 

  1. Wymień zardzewiałe elementy stalowe: Jeżeli progi lub kołki twojej gitary zaczynają rdzewieć, natychmiast powinieneś je wymienić. Prędzej czy później nie będą się one nadawać do użycia. Jeżeli mostek zaczyna pokrywać rdza, co jest spowodowane potem, powinieneś go również wymienić. Zardzewiały mostek może powodować zakłócenia sygnału, utrudniając prace w studio.

 

  1. Czyszczenie potencjometrów to bardzo łatwa czynność. Wystarczy odkręcić pokrywę elektroniki oraz nałożyć odrobinę smaru do konserwacji kluczy gitarowych. Pozwoli to zachować wysoką jakość pracy potencjometrów, które będą działać płynnie, nie powodując żadnych zakłóceń.

 

  1. Dokręcanie luźnych śrub oraz gniazda wejściowego. Sprawdź docisk, utrzymujący gniazdo jack w odpowiedniej pozycji. Jeżeli jest ono luźne może powodować trzaski a w najgorszym przypadku spowoduje brak przepływu sygnału elektrycznego z przetworników do wzmacniacza. Upewnij się że pickguard jest poprawnie dociśnięty poprzez śruby. Wyeliminuje to niechciane drgania. Dokręć również kołki w mechanizmach kluczy, aby mogły one poprawnie pracować i utrzymywać właściwy strój.

 

  1. Zajrzyj do środka: Nie pozwól aby wnętrze gitary pozostawało tajemnicą. Zdejmuj osłonę elektroniki co najmniej raz na 6 miesięcy aby sprawdzić wewnętrzną kondycję gitary. Unikniesz problemów z luźnymi elementami, niedokładnie połączoną elektroniką oraz brudem osadzonym wewnątrz.

 

  1. Przechowywanie instrumentu: Nie przechowuj gitary bez pokrowca lub futerału miesiącami. Uważaj na to by delikatnie ją odstawiać na stojak i równie ostrożnie ją zdejmować. Stosowanie futerału ograniczy dostęp wilgoci i kurzu do instrumentu oraz ochroni go przed uszkodzeniami, a co za tym idzie utrzyma w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Nawet jeśli trzymasz swoje gitary w futerałach, postaraj się raz na jakiś czas wyjąć je i sprawdzić ich stan, wilgotność oraz ustalić ich sprawność przed koncertem.