Zasada działania systemu Epiphone LockTone Stopbar/Tune-o-matic + mini test
2011-03-02

Od momentu powstania w 1954 roku, oryginalny system tune-o-matic nie był praktycznie w ogóle modyfikowany. Po prostu nie było takiej potrzeby, gdyż jego pierwotna wersja okazała się strzałem w dziesiątkę. Biorąc pod uwagę to, iż ten klasyczny mostek/strunociąg był stosowanych we flagowych modelach Epiphone takich jak Les Paul i SG, można jedynie utwierdzić się w przekonaniu o wysokiej klasie omawianego systemu.

 

Tune-o-matic: Precyzyjne ustawienie menzury jest niezwykle łatwe do osiągnięcia dzięki 6 niezależnym śrubom do zmiany długości czynnej struny. Dwa pokrętła umożliwiają zmianę wysokości strun niskich i wysokich, podczas gdy dwa duże sworznie odpowiadają za mocowanie mostka do korpusu, przekazując odpowiednio wibracje struny oraz jej brzmienie.
Stopbar: Umiejscowiony za mostkiem Tune-o-matic strunociąg korzysta z dwóch dużych sworzni oraz kotwic w celu zapewnienia stabilnego mocowania z korpusem. Dzięki masywnej budowie bardzo dobrze utrzymuje strój gitary. Nie ma też problemu z przekazywaniem wibracji strun, znacznie zwiększając sustain. Wpływa to na ogólne polepszenie brzmienia instrumentu. Dodatkowo wysokość strunociągu może być regulowana przy pomocy dwóch dużych śrub. Obowiązuje zasada: im większy kąt (strun względem osi gitary) za mostkiem, tym lepiej dla brzmienia i sustainu. Nie należy jednak z tym kątem przesadzać, gdyż może to prowadzić do zbyt częstego pękania strun na wysokości mostka.

Wyzwanie: Pomimo sukcesu i niezawodności systemu tune-o-matic/stopbar, Epiphone przeprowadził testy i eksperymenty, aby wykazać w jaki sposób zestaw wyprzedza inne tego typu rozwiązania. Producent skupił się w tym przypadku na dwóch zjawiskach:
  • Podczas wymiany wszystkich strun naraz może dojść do wysunięcia się ze swych sworzni zarówno mostka jak i strunociągu. Utrudnia to w znacznym stopniu montaż nowych strun oraz ogólnie zmniejsza komfort przeprowadzanej operacji. W skrajnych przypadkach może nawet wywołać lekkie zdenerwowanie u osób pozbawionych anielskiej cierpliwości. Nie każdy przecież posiada zegarmistrzowskie zdolności manualne. W obliczu tego problemu przydałby się jakiś sposób na zablokowanie zarówno mostka jak i strunociągu na swych podporach, najlepiej bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi.
  • Po przeprowadzonym teście okazało się, że im dokładniej na swoich pozycjach znajdują się mostek i strunociąg, tym większa jest powierzchnia przylegania, a tym samym dłuższy sustain oraz lepsze brzmienie.
 
Wychodząc naprzeciw omawianym problemom, Epiphone z dumą pragnie przedstawić opatentowany system LockTone(TM) tune-o-matic/Stopbar. System, który bezinwazyjnie i bez wpływu na wygląd instrumentu, automatycznie blokuje mostek i strunociąg na swoich pozycjach, eliminując jednocześnie przypadkowe luzy.
 

Dowód: Aby udowodnić postawioną wyżej tezę dotyczącą brzmienia i sustainu, Epiphone przeprowadził laboratoryjny test. Poniżej prezentowane są jego wyniki:
 
Test 1: Podczas pierwszego testu zarejestrowany został sygnał uderzonej struny. Później dokonano jego analizy przy pomocy programu Sound Forge ™. Następnie została określona moc 0.1-sekundowego wycinka badanego sygnału (RMS-dB) w chwili szarpnięcia struny oraz po 5 sekundach od momentu jej wzbudzenia. Kolejnym krokiem było oszacowanie różnicy (wielkość straty) sygnałów na przestrzeni 5 sekund dla każdej struny osobno (badano 3 struny). Test powtórzono 3-krotnie w przypadku każdej struny. Otrzymane wyniki zostały uśrednione.

Oto wyniki testu w przypadku zwykłego systemu Epi Tune-o-matic/Stopbar oraz Epi LockTone(TM) Tune-o-matic/Stopbar.
 
Struna
Epiphone tune-o-matic/Stopbar
Relacja
Epi LockTone(TM) tune-o-matic/Stopbar System
6
6.53 dB (strata)
<
6.9 dB (strata)
4
23.79 dB (strata)
>
15.36 dB (strata)
1
37.31 dB (strata)
>
29.70 dB (strata)
średnia
22.54 dB (strata)
>
17.32 dB (strata)
 
 
Patrząc na wyniki można w dość prosty sposób wydedukować, iż system Epi LockTone powoduje dużo mniejsze tłumienie strun niż system Epi non-locking. Uśredniona różnica wyników pomiędzy systemami wynosi aż 5 dB, dla 5 sekund badanego sygnału! Innym wnioskiem jest to, że wysokie struny nie wybrzmiewają tak długo jak niskie struny. Taki wynik znajduje swe potwierdzenie w podstawowych prawach fizyki, według których sygnały o wysokiej częstotliwości są wygaszane znacznie szybciej niż sygnały o niskich częstotliwościach. To zjawisko odgrywa również kluczową rolę w tym, jak dobrze poszczególne składowe harmoniczne są słyszalne w sygnale.
 
Test 2: Drugi test polegał na wyjęciu wszystkich strun z gitary wyposażonej w system LockTone. Następnie gitara została odwrócona do góry nogami i porządnie potrząśnięta. W przeciwieństwie do zwykłego systemu, mostek i strunociąg LockTone nie zmieniły swego położenia ani tym bardziej nie wypadły ze swoich sworzni. Przebieg testu prezentuje materiał wideo, zamieszczony poniżej:

 

Wynik powyższych testów świadczą jedynie o tym, że Epiphone po raz kolejny potwierdził jakość oraz słuszność zastosowania swojego systemu LockTone, który poprawia zarówno brzmienie instrumentu, jak również nie pozwala pogubić elementów hardware'u podczas wymiany strun.
 
 
 
 

 

Zobacz również

Następny news Poprzedni news