Testy

2012-01-23

Peavey Vypyr 100

Tytułowa jednostka to niemal szczyt serii Vypyr, zarówno jeśli chodzi o moc, jak i technologiczne zaawansowanie konstrukcji. Ponad nią jest już tylko złota (od zielonego koloru panelu) stodwudziestka, w postaci zarówno comba, jak i heada. Vypyr stanowi serię sześciu rożnych konstrukcji o różnych mocach, ale wykorzystujących te same opatentowane rozwiązania. Właśnie stoi przede mną dowód, że upchnięcie dziesiątek symulacji wzmacniaczy, efektów oraz innych zaawansowanych funkcji na płycie wzmacniacza, jest dzisiaj sytuacją naturalna i nie nastręczającą wielkich trudności.

2012-01-23

Mesa Boogie Transatlantic TA-30

Nie tak dawno Mesa kusiła nas niewielką, znakomicie brzmiącą pietnastowatową głową, łączącą dwa muzyczne gitarowe światy: z Ameryki przez Atlantyk z bagażem post-fenderowskich brzmień na herbatę wprost w gościnne progi brytyjskiego Voxa Top Boost. Nowy, większy brat łączy dwa klasyczne idiomy gitarowego brzmienia w niebywały dotąd sposób. Dla wszystkich entuzjastów estetycznie wykonanych wzmacniaczy TransAtlantic jest potencjalnie jednym z większych "niebezpieczeństw" na rynku. Gitarzyści im bardziej zaawansowani, tym bardziej wybredne gusta mają - również w tej materii. Nic dziwnego, bo przecież każdy, kto zajmuje się szeroko rozumiana sztuka, nie może nie być estetą.

2012-01-23

Marshall YJM100

Ten wzmacniacz wygląda doprawdy zjawiskowo. Przedni panel, niemal ascetyczny, wygląda identycznie jak stare, klasyczne Plexi. Korekcja, regulacja głośności dla dwóch kanałów, kwadratowa kontrolka i cztery magiczne gniazda jack. Wygląda jak Plexi, bo to jest Plexi! Wzmacniacz posiada te same rozwiązania konstrukcyjne, co najlepsze modele z kolekcji Yngwiego. Dodano w nim kilka nowych rozwiązań po to, aby uzyskać Malmsteenowskie brzmienie!

2012-01-23

Marshall Nickel Plated

W temacie strun trudno wymyślić coś rewolucyjnego, więc nowe marki zazwyczaj opierają się na sprawdzonych wzorcach - i tak właśnie jest z naszymi strunami. Ich dodatkowym atutem dla wszystkich fanów rocka jest dodatkowe logo Marshall na opakowaniu. Firma Jima Marshalla słusznie postanowiła odcinać kolejne kupony od brandu wykreowanego już dawno i stanowiącego symbol brytyjskiej inwazji rocka na cały świat. Po zamkniętych słuchawkach przyszedł czas na inne, tym razem ważniejsze, akcesorium gitarzysty - struny. Te dla gitarzystów elektrycznych są niklowane i dostępne na razie w dwóch rozmiarach 09-42 (Light) i 10-46 (Medium). Oprócz nich, dostępne są również "sznurki" do akustyka o wymiarach 11-52 i 12-54 oraz do basówki czterostrunowej 45-105.

2012-01-23

Marshall MS-4 ZW Zakk Wylde Microstack

Zakk Wylde to obecnie magnes przyciągający do wszystkiego, co związane z jego osoba - zachęca do gitarowych zakupów w podobnym stopniu co Slash. Jednocześnie jego nazwisko zawarte w nazwie dowolnego produktu gwarantuje jego wysoką klasę i niezawodność. Full Stack Zakka to słynny head JCM800 2203ZW z paczkami ZW1960A i ZW1960B - wszystko oczywiście firmy Marshall. Następnie przyszedł czas na Zakk Wylde MG15MSZW Microstack (również full stack), który na zdjęciach reklamowych sięgał Zakkowi do pasa. Obecnie prezentujemy taki sam zestaw tylko w wersji... stolikowej. Jak dotąd w ofercie Marshalla znajdowały się wzmacniacze-miniaturki MS-2 (half stack) oraz MS-4 (full stack), który teraz dostępny jest także w specjalnej wersji dla fanów Zakka Wylde'a. Ciężko stwierdzić, czy gitarzysta, który użyczył mu swojego nazwiska, zabiera go ze sobą w trasy, czy postawił go sobie po prostu w studio jako ozdobę?

2012-01-23

Marshall MB15

Małe, tranzystorowe combo dla basistów potrzebujących niewielkiego mebelka do ćwiczeń w małym pokoju, ale również skutecznego narzędzia na akustycznej próbie lub kameralnym koncercie. Jeśli pośród sprzętu dla gitarzystów Marshall ma pozycje na podium, to w kategorii basowej pozostaje mu jeszcze wiele do zrobienia. Okazuje się jednak, że piecyk MB15 coś udowodnił. Do tej pory wszyscy myśleli, że mały piecyk nie może brzmieć tak, jak jego więksi bracia, przede wszystkim ze względu na małej średnicy głośnik. Okazuje się, że w teście porównawczym większość konkurencji z tej samej półki nie wytrzymuje takiego porównania, a i kilka większych comb może czuć się zagrożone. Piecyk waży 12 kg i podczas transportu nie sprawi większych trudności nawet gimnazjaliście.

2012-01-23

Marshall AFD 100 Slash Signature

Długo wyczekiwany, głośno zapowiadany i historycznie zakotwiczony wzmacniacz, noszący podpisy dwóch bardzo ważnych postaci elektrycznego rocka - Slasha i Johna Marshalla - jest w końcu osiągalny na światowym i polskim rynku. Furorę wśród gitarzystów robił jeszcze na długo przed swoja premierą - teraz wiemy dlaczego. Slash może być postrzegany jako współczesna personifikacja mitycznego króla Midasa, bo czego tylko dotknie zamienia się w złoto. Czy to muzyczne projekty z różnymi artystami, czy sprzęt, którego jest "sygnatariuszem", każde kolejne przedsięwzięcie z jego udziałem jest wręcz skazane na sukces. Nie tak dawno temu mieliśmy okazję testować znakomita gitarę Gibson Appetite Les Paul, zbudowana na podstawie instrumentu, na którym Slash nagrał płytę "Appetite for destruction".

2012-01-23

Line 6 MIDI Mobilizer II

Tytułowy interface jest najszybszym, najlżejszym i najłatwiejszym sposobem na to, by utrwalić nasz muzyczne pomysły i podzielić się nimi ze znajomymi. Wszelkie muzyczne aplikacje do iPhone'ów i rozmaitych tabletów przyjęły się na świecie zaskakująco dobrze i nie ma już odwrotu z tej drogi. To jest właśnie przyszłość mobilnego recordingu i droga, która ułatwia muzykom zapamiętywanie pomysłów, nagrywanie dowolnych linii instrumentalnych, archiwizowanie i dzielenie się nimi. Pierwszym na świecie interface'em łączącym gitarę z iPhone'em był właśnie MIDI Mobilizer Line 6. Dzięki połączeniu darmowych apple'owskich aplikacji MIDI Memo Recorder, GarageBand, Mobilizera i gitary otrzymaliśmy wówczas najprostszy sposób cyfrowej rejestracji dźwięków, zapisywanych w formacie SMF (Standard MIDI File).

2012-01-23

LAG Baby U700S Ukulele

Proponuje wszystkim shredderom chwilę oddechu o wytchnienia od jazgotu gęstych przesterów. Przenieśmy się wszyscy choć na chwilę do krainy, gdzie czas płynie wolniej, a lato trwa cały rok! Ukulele pochodzi z Hawajów, a jego do jego popularyzacji przyczynili się Portugalczycy, którzy na przełomie wieku XIX i XX przywieźli tam swój tradycyjny instrument strunowy, bardzo podobny do dzisiejszego Ukulele. Mieszkańcy wysp szybko przejęli tradycję i zaczęli go używać zgodnie ze swoimi muzycznymi tradycjami, co na początku XX wieku zauważyli muzycy z Zachodu.

2012-01-23

Gibson SG Special 60s Tribute

Jest na świecie kilka takich gitar, które przez swój wkład w historię muzyki stały się nieśmiertelne. Ich kształt i brzmienie są zawsze od razu rozpoznawane, nigdy nie wyjdą z mody i zawsze będą pożądane tak przez doświadczonych, jak i początkujących muzyków. Jednym z takich instrumentów jest Gibson SG, którego najnowsza wersja z równą siłą trafi do obu wymienionych grup gitarzystów. Większość z nas kojarzy kształt SG przede wszystkim z osoba Angusa Younga z AC/DC oraz Tony'ego Iommi z Black Sabbath. W latach 60-tych Iommi grał na wersji SG Special z przetwornikami P-90, podobnie jak Carlos Santana czy Pete Townshend. Aby uhonorować ten historyczny model i dać współczesnym muzykom do rąk takie same narzędzia, jakimi pół wieku temu operowali ich gitarowi idole.