PEAVEY Kosmos - procesor
2009-11-05

Wywołaj lokalne trzęsienie ziemi! - zachęca firma Peavey oferując opisywane urządzenie.
Do tego potrzebny Ci będzie solidny tor nagłośnieniowy oraz odpowiednia muzyka ? najlepiej taka, która bazuje na mocnym basie.

Podstawowym zadaniem procesora Kosmos jest generowanie subharmonicznych sygnałów syntetyzowanych na podstawie niskich częstotliwości zawartych w sygnale podstawowym. Oprócz tego urządzenie służy do poszerzania obrazu stereo (funkcja enhancera).
Generator subharmonicznych wykorzystywany jest do wzbogacenia brzmienia niskich tonów, zatem szczególnie często urządzenia tego typu wykorzystywane są w dyskotekach. Specjalny układ wydziela najniższe częstotliwości z sygnału oryginalnego i na ich
podstawie generuje (syntetyzuje) sygnał o oktawę niższy. Regulator QUAKE określa ilość sygnału poddawanego obróbce w bloku syntezy, a towarzysząca mu dioda ACT informuje o aktywności tego bloku. Oprócz tego generowany jest sygnał o oktawę wyższy niż sygnał wychodzący z bloku Quake, czyli o takiej samej wysokości jak sygnał podstawowy.

Choć nie jest on wiernym odwzorowaniem oryginalnego basu, to jednak pozwala na wzmocnienie i uzupełnienie brzmienia najniższych tonów (szczególnie w przypadku stopy). Do regulacji poziomu tego sygnału w sygnale wyjściowym służy potencjometr THUD. Inny moduł – enhancer – służy do zwiększenia separacji między kanałami lewym i prawym oraz do poprawy klarowności sygnału przez podbicie najwyższych tonów, co w przypadku dyskoteki – inaczej niż w czasie odsłuchu w domu – pozwala na wydobycie ciekawych efektów przestrzennych i efektów stereo. Do regulacji głębokości efektu poszerzenia służy regulator XPANSE.

Na tylnym panelu urządzenia znajdziemy dwa wejścia i dwa wyjścia (XLR i TRS) oraz wyjście do podłączenia wzmacniacza zasilającego oddzielny subwoofer. Kosmos pracuje z sygnałami o poziomie liniowym (0dBu, czyli 0,775mV), a gniazda TRS akceptują wtyki symetryczne i niesymetryczne, automatycznie dopasowując czułość i poziom wyjściowy sygnału. Wyjście na subwoofer ma oddzielną regulacją poziomu. Z wyjścia głównego można też wyłączyć sygnał generowany w bloku syntezy. Będzie on wtedy obecny wyłącznie na wyjściu do podłączenia subwoofera. Usytuowany na przednim panelu przycisk SUB-TERRANEAN SHIFT pozwala zmienić widmo sygnału generowanego przez układ Quake, przesuwając „epicentrum” nieco wyżej. Należy to zrobić jeśli głośniki w systemie, z którymi współpracuje Kosmos, nie są przystosowane do przenoszenia najniższych częstotliwości.
Kosmos może być stosowany nie tylko w aplikacjach live, ale i jako procesor wzbogacający brzmienie naszego miksu lub pojedynczych instrumentów. Należy go łączyć w miejscach, gdzie występuje sygnał liniowy, a zatem po wyjściu z konsolety, po torze przedwzmacniacza, przed wzmacniaczem mocy itp.

Podczas testów urządzenie było wykorzystane w kilku systemach nagłośnieniowych (dyskotekowych) oraz podłączone w studiu. Kosmos potrafi wydobyć solidny bas i górę nawet z najbardziej niemrawych zestawów głośnikowych. Bas staje się masywny nie tracąc nic ze swojej czytelności i – co najważniejsze – nie zamulając brzmienia w zakresie niższego środka. Podkreślane są tylko wszelkie uderzenia stopy i pojedyncze dźwięki basu, a pozostała część widma pozostaje w zasadzie nienaruszona.
Nie mniej ciekawy efekt od generatora subharmonicznych daje enhancer, poprawiający skutecznie czytelność najwyższych tonów. W przypadku jednego z systemów nagłośnieniowych, z którym współpracował Kosmos, nie było potrzeby „dopalania” basów (te co były i tak skutecznie masowały wątrobę...), więc ze znakomitym skutkiem zastosowałem tylko enhancer (potencjometry QUAKE i THUD ustawione na minimum).

Jako procesor studyjny Kosmos powinien znaleźć się w rakach nie tylko producentów muzyki dance. W czasie miksów użyliśmy go także do kilku utworów typowo rockowych i jednej reklamówki. W każdym przypadku ze znakomitym skutkiem. Kolega, który pożyczył urządzenie do sprawdzenia jego działania w swoim wzmacniaczu do gitary basowej stwierdził, że Kosmos potrafi doskonale zasymulować duży zestaw na niewielkich "paczkach".
Z mojej praktyki wynika, że w przypadku dobrze skonfigurowanych systemów nagłośnieniowych nie powinno ustawiać się regulatorów QUAKE i THUD poza połową zakresu, a XPANSE na więcej niż 1/4. Kosmos ma zatem olbrzymi zapas regulacji, co w pewnych sytuacjach (gdy dostęp do niego mają osoby nie znające umiaru) może skończyć się bardzo źle dla głośników, szczególnie wysokotonowych, choć i niskotonowe nie najlepiej znoszą zbyt duże sygnały wychodzące z bloku syntezy. Urządzenie brzmi bardzo naturalnie, podkreślając tylko najniższe i najwyższe częstotliwości, a nie – jak ma to miejsce w wielu różnych enhancerach – kreując całkowicie nierzeczywisty sound. To doskonałe uzupełnienie każdego systemu nagłośnieniowego (w tym także instrumentalnego – do basu, gitary czy klawisza). Urządzenie powinno też znaleźć się w obowiązkowym wyposażeniu każdego DJ-a.

Zaskakująco dobrze Kosmos wypada w zastosowaniach studyjnych. Podczas porównania możliwości procesora z jedną z najpopularniejszych wtyczek do wzbogacania niskich tonów okazało się, że Kosmos przebił ją dynamiką i czytelnością basów oraz możliwościami kreowania brzmienia.
Biorąc pod uwagę wszystkie doświadczenia zebrane podczas testów procesora, bez wahania głosuję za przyznaniem znaku Nasz Typ.


 

 

Artur Kraszewski


 

 

 

Magazyn Muzyków „Estrada i Studio” 06/2002