LAG Imperator I66
2012-11-06

Gitara elektryczna z litym lipowym korpusem, mahoniowym gryfem przymocowanym do korpusu metodą bolt-on oraz pasywną elektroniką z dwoma humbuckerami firmy Belca.
Jednym z pytań które zadają sobie początkujący gitarzyści, jest: czy można kupić dobrą gitarę za niewielkie pieniądze? Na postawione pytanie twierdząco odpowiada tym razem model Imperator I66 firmy LAG.


Marka LAG coraz częściej kojarzona jest ze zbierającymi pozytywne opinie gitarami akustycznymi z edycji serii Tramontane. W rzeczywistości firma założona została w 1979 roku przez francuskiego lutnika Michaela Chavarrię, stawiającego na gitary produkowane ręcznie i na małą skalę. Gitary akustyczne pojawiły się w ofercie producenta dopiero w 2005 roku.
Jednym z najbardziej znanych modeli elektrycznych są gitary z serii Roxanne z podwójnym cuta- wayem. Obecnie producent promuje dwie serie gitar elektrycznych - Arkane i Imperator. Wśród endro- serów firmy LAG znajdziemy m.in. Phila Campbella z Motórhead, funkującego bluesmana Keziaha Jonesa oraz heavymetalowego gitarzystę Gusa G., który znany jest ze współpracy m.in. z Ozzym Osbourne'em.

Budowa
Lity korpus Imperatora wykonano z lipy, którą w całości pokryto lakierem o wysokim połysku. Do wyboru mamy trzy wersje kolorystyczne: Dark Red (DRD), Black (BLK) oraz White (WHT). Istnieje jeszcze wersja Black (BLK L/H) przeznaczona dla gitarzystów leworęcznych. Nie znajdziemy tutaj bindingu czy wyszukanych inkrustacji, jednak trzeba pamiętać, że jest to gitara z dolnej półki cenowej i bardziej niż wygląd powinny nas interesować wykonanie i komfort gry. Tym niemniej, całość prezentuje się przyzwoicie i na pewno nie będziemy się wstydzić, trzymając tę gitarę w ręku. Standardowy gryf wykonano z mahoniu i przymocowano do korpusu metodą bolt-on za pomocą czterech śrub. Mahoniowa główka z zamkniętymi, czarnymi kluczami High Precision w układzie 3R + 3L posiada logo firmy i wzornictwo wspólne dla wszystkich gitar z serii Imperator. Na palisandrowej podstrunnicy nabito 22 niklowane progi typu Jumbo oraz naniesiono akrylowe markery. Zamiast tradycyjnych dwóch kropek jako znacznik dwunastego progu znajdziemy drobną inkrustację. W korpusie zamontowano stały mostek, trójpozycyjny przełącznik przetworników oraz trzy potencjometry regulacji głośności i barwy. Konstrukcję uzupełnia pasywna elektronika z dwoma przetwornikami typu humbucker firmy Belcat.