Baby U700S Ukulele
2012-11-06

Proponuję wszystkim shredderom chwilę oddechu i wytchnienia od jazgotu gęstych przesterów. Przenieśmy się wszyscy choć na chwilę do krainy, gdzie czas płynie wolniej, a lato trwa cały rok!

Ukulele pochodzi z Hawajów, a do jego popularyzacji przyczynili się Portugalczycy, którzy na przełomie wieku XIX i XX przywieźli tam swój tradycyjny instrument strunowy, bardzo podobny do dzisiejszego ukulele. Mieszkańcy wysp szybko przejęli tę tradycję i zaczęli go używać zgodnie ze swoimi muzycznymi tradycjami, co na początku XX wieku zauważyli muzycy z Zachodu. W czasie eksplozji rocka od lat 60. do 90. nie miał on szans szerzej zaistnieć, bo gitarowa nawałnica była bezwzględna dla innych s?trunowców", lecz od mniej więcej 20 lat trwa renesans tej niepozornej, lecz pięknej i kojącej (łagodzącej obyczaje) gitary. Pewnie niewielu Czytelników kojarzy postać Israela „IZ" Kamakawiwo'ole. To bez wątpienia wykonawca najpopularniejszej pieśni granej na ukulele (?omewhere Over the Rainbow"), dzięki której instrument ten stał się powszechnie rozpoznawalny, przynajmniej jeśli chodzi o jego liryczne, właśnie hawajskie brzmienie.

Tytułowy instrument jest wykonany pięknie, z dbałością o szczegóły i z estetycznym wysmakowaniem. Pokryto go matowym lakierem, by jeszcze bardziej spoić jego wizerunek z naturą. Pudło (a w zasadzie pudełko) rezonansowe wykonano z litego drewna koa, które wspaniale wygląda i brzmi. Drzewa te występują wyłącznie - a jakże! - na Hawajach, a ich brzmienie to mniej więcej ciepło mahoniu połączone z przejrzystością olchy. Menzura naszego Baby to 34,5 cm, co plasuje to ukulele w przedziale najmniejszych, sopranowych, w przeciwieńtwie do dostępnego jeszcze instrumentu koncertowego (LAG U77C) o skali 38 cm i tenor (U700T). Nasz U700S posiada mahoniowy gryf, palisandrowy binding, siodełko z materiału tusq, czarne, satynowe klucze die-cast oraz palisandrowy mostek i podstrunnicę. O znakomitej proweniencji świadczy duże logo LAG na główce, wykonane oczywiście z drewna. Oczywiście wiosełko dostarczane jest z pokrowcem szytym na miarę. Dużo z tego ujmującego, radosnego brzmienia zawdzięcza ono nylonowym strunom założonym z wielką precyzją. Nie jest to prosty zabieg, tak jak w elektrykach, bo struny należy odpowiednio przewlec przez mostek i zawinąć tak, by nie odpuszczały podczas strojenia i gry.