Instrukcja zmiany pickup'a krok po kroku
2009-08-07

TO TWOJA GITARA; NIE BÓJ SIĘ PRZY NIEJ PRACOWAĆ!

Istnieją oczywiście takie prace przy gitarze, które powinniśmy zostawić zawodowcom, takie jak ustawanie gryfu, praca przy siodełku, czy szlif progów,
to zmiana przystawek do nich nie należy. To prosta i szybka procedura. Nawet perkusista byłby w stanie to zrobić! Oto dokładna i ostrożna lekcja zmiany przystawki krok po kroku. Nie spiesz się i odwołuj się ciągle do zdjęć, a nie powinieneś mieć większych problemów.


Będą ci potrzebne:

  • Śrubokręt do zdemontowania przetwornika i tylnej płytki
  • Narzędzie do zdejmowania izolacji z kabli lub scyzoryk
  • Lutownica i cyna

Epiphone Les Paul posłuży nam za przykład w trakcie trwania procesu wymontowania i zainstalowania nowej przystawki w pozycji przy mostku.

Identyfikacja kontrolek

1. Zdejmij struny, zdemontuj mostek oraz strunociąg.

Odwróć gitarę i odkręć śruby trzymające tylną płytkę za potencjometrami. Mała okrągła płytka osłania przełącznik pickupów, więc nie należy jej ruszać.

Dwa potencjometry po lewej kontrolują głośność. Górny obsługuje przystawkę przy gryfie a dolny pod mostkiem. Dwa potencjometry po prawej kontrolują tony. Górny obsługuje przetwornik przy gryfie a dolny pod mostkiem.

PORADA: Jeśli masz pod ręką aparat cyfrowy, zrób zdjęcie z dobrym ujęciem połączeń kabelków. Możesz również narysować dokładny schemat na kartce.

Szeroki czarny kabel wychodzi z komory wydrążonej na przystawkę do potencjometru głośności przystawki pod mostkiem. Dwa cieńsze kable wychodzą z czarnego, a jeden z nich jest przylutowany do tylnej części potencjometru. To jest kabelek uziemienia przystawki pod mostkiem. Drugi cieńszy kabelek jest przylutowany do najniższej nóżki z boku potencjometru. To jest kabelek sygnałowy przystawki pod mostkiem. Na zdjęciu kabelek uziemienia nie posiada izolacji, a kabelek sygnałowy ma izolację białą.

 

Demontaż starej przystawki

2. Upewnij się czy lutownica posiada czysty grot i jest dobrze rozgrzana. Delikatnie dotknij grotem lutu trzymającego uziemienie na tyle potencjometru. Lut powinien puścić niemalże natychmiast. Powtórz to samo aby odlutować kabelek sygnałowy od nóżki potencjometru. W tej chwili przystawka jest odłączona od potencjometrów.

3. Odwróć gitarę na drugą stronę i odkręć cztery śrubki trzymające ramkę osłaniającą przetwornik. Podnieś całą przystawkę i delikatnie wyciągnij kabelek z otworu w korpusie. Teraz kiedy przystawka nie jest już wymontowana z korpusu odkręć dwie śruby, które łączą ją z ramką osłaniającą. Użyj ich do przymocowania ramki do nowej przystawki Gibsona, którą sam wybrałeś. Uważaj na sprężyny umieszczone pomiędzy przystawką a ramką, ponieważ delikatnie utrudniają wkręcenie śrub.

4. Delikatnie przewlecz przewód nowej przystawki przez wydrążony w korpusie otwór do komory z tyłu gitary i zwiń nadmiar kabelka w tej komorze. Przymocuj pickup używając tych samych czterech śrubek trzymających ramkę przystawki, które uprzednio odkręciłeś.

 

Instalacja nowego pickup’u.

Vintage’owe okablowanie dwuprzewodowe

Jeśli wybrałeś vintage’owy pickup, na przykład ’57 Classic, Burstbucker, P-90 lub P-94 to instalacja jest bardzo prosta.

Zdejmij fragment izolacji aby odsłonić czerwony kabelek sygnałowy. Zdejmij również 3-4mm izolacji z czerwonego kabelka przy pomocy specjalnego narzędzia lub ostrza noża. Pobiel końcówkę kabelka nanosząc odrobinę cyny przy pomocy rozgrzanej lutownicy- ułatwi to dalszą część instalacji.

\

Przylutuj mały fragment kabelka uziemienia do tylnej części potencjometru głośności lutownicą przytrzymując kabelek płaskim śrubokrętem. Jeżeli na potencjometrze znajduje się wystarczająca ilość cyny wykorzystaj ją do przylutowania przewodu od nowej przystawki. Przytrzymaj kabelek przez parę sekund nieruchomo, po czym delikatnie pociągnij sprawdzając czy jest dobrze przylutowany.

Przylutuj kabelek sygnałowy w tym samym miejscu, w którym przymocowany był kabelek od poprzedniej przystawki. Przeciągnij końcówkę przewodu przez otwór w nóżce potencjometru, po czym przylutuj nakładając trochę cyny. Sprawdź czy kabelek jest dobrze przylutowany.

Nowoczesne okablowanie czteroprzewodowe

Jeśli instalujesz nowoczesną przystawkę taką jak Tony Iommi, Dirty Fingers lub 500T musisz zrobić jedną dodatkową rzecz. Nowoczesne pickup’y posiadają cztery główne przewody zamiast dwóch. Posiadają one dodatkową opcję rozłączania cewek aby uzyskać brzmienie singla. Jest to jednak całkiem osobny temat, więc na razie skręć razem biały i zielony przewód i zaizoluj taśmą. Skręć czarny przewód i przewód bez izolacji razem, pobiel końcówkę i przylutuj całość do tylnej części potencjometru. Przylutuj kabelek sygnałowy do nóżki potencjometru dokładnie tak jak zostało to opisane wyżej w montażu vintage’owej przystawki.

Właśnie zainstalowałeś nowy pickup!

Zanim przykręcisz tylną płytkę, wepnij gitarę we wzmacniacz i delikatnie popukaj w przystawkę śrubokrętem. Jeżeli instalacja przebiegła pomyślnie powinieneś usłyszeć pukanie ze wzmacniacza.

Przykręć tylną płytkę, załóż struny na gitarę i zagraj. Ustaw wysokość przystawki tak aby znaleźć miejsce, w którym brzmienie jest najładniejsze. Jeżeli przystawka jest zbyt blisko strun, będzie wtedy brzmiała bardzo muliście, a dźwięk będzie przesterowany; jeśli zaś zbyt daleko, dźwięk będzie słaby i stracisz swoje brzmienie. Poświęć trochę czasu i ustaw odpowiednią wysokość na ucho.

 

Gratulacje- dobra robota!